Loading Events

« All Events

JONAS WINGE LEISNER // Gratis Koncert

March 29 @ 21:00

đŸŽ¶ Don’t look for love – don’t look for love – ’cause love will look for you đŸŽ¶

En af Danmarks ubetinget stĂžrste soulstemmer, Jonas Winge Leisner, gĂŠster Storms Pakhus med sit fantastiske band og leverer en uforglemmelig koncert spĂŠkket med funk, R&B og soul i verdensklasse.

Fra de ikoniske hits pĂ„ soundtracket til Den Eneste Ene til de energiske liveoptrĂŠdener med Ridin’ Thumb, har Jonas i mere end to Ă„rtier vĂŠret en bĂŠrende kraft pĂ„ den danske soulscene. Nu er han aktuel med sin soloudgivelse Sticky, der sender kĂŠrlige hilsner til bĂ„de 70’ernes psykedeliske soul og moderne neo-soul.

Sammen med et hold af musikere fra det legendariske The Fabulous 5to8’s, bringer Jonas et funky, jammende og legende liveshow, hvor musikken fĂ„r lov at Ă„nde og groove i et tĂŠt sammenspil.

🎾 JONAS WINGE LEISNER 🎾
・Jonas Winge Leisner har som solist vĂŠret en af de vigtigste stemmer i dansk soul og r&b i godt to Ă„rtier. Fra kĂŠmpehits pĂ„ soundtracket til “Den eneste ene” til en ubrudt rĂŠkke af udsolgte koncerter med funk-institutionen Ridin’ Thumb og meget andet.

・Med EP’en ”Sticky” udkom Jonas for nylig for fĂžrste gang i eget navn. Sticky er et selvsikkert vidnesbyrd for dem, der kalder Jonas for Danmarks bedste soulsanger. Sticky indeholder alt som elskere af genren har brug for; den klassiske, nogle gange psykedeliske 70’er soul til den mere moderne neo-soul og alternative r&b. Organisk produktion af den svenske instrumentalist og super-producer Daniel Fridell, der emmer af musikalsk overskud og arrangementer, der med stor sandsynlighed ville gĂžre bĂ„de d’Angelo og Curtis Mayfield en smule misundelige.

・Jonas er i live-udgaven allieret med et hold af musikere, som er vandt til at svinge sammen – bĂ„de Jonas og bandet er faste medlemmer i det kĂžbenhavnske musikkollektiv og livefĂŠnomen The Fabulous 5to8’s. De er sammen berygtede for tĂŠtpakkede maratonshows med improviseret soul, hip hop, funk og RnB. Igennem mange Ă„r har de dannet et ubrydeligt broderskab i musikken og et unikt musikalsk udtryk, der kommer til udtryk i et funky, jammende og legende format.

– Kom og mĂŠrk soulmusikken, nĂ„r den er allerbedst! đŸ’ƒđŸŽ€âœš

Details

Date:
March 29
Time:
21:00
Website:
https://www.facebook.com/events/1869261713878506

Venue

Lerchesgade 4, 5000 Odense, Denmark