Loading Events

« All Events

Storms Comedy Club med Carsten Eskelund

April 14 @ 19:00

Storms Comedy Club med CARSTEN ESKELUND, Simon Tang, Sofie Skriver og Søren Drivsholm!

Hal 3 skærmes af til formålet og omdannes til en decideret latterfabrik.

BILLET VIA: https://stormspakhus.ticketbutler.io/da/e/storms-comedy-club-med-carsten-eskelund/

Du fremviser billet ved indgangen til hal 3, hvor der er adgang fra kl. 18.00. Masser af tid til mad og drikke inden show.

Der åbnes op til “Drivhuset” i hal 3 præcis et kvarter før showstart.
Showstart er kl. 19:00.
Det er en aften i bedste klub-stil med blandede stole og bænkepladser. Enkelte pladser kan muligvis give et lidt begrænset udsyn, men altså intet voldsomt eller hæmmende for oplevelsen.
OM DE FIRE KOMIKERE

Carsten Eskelund
Carsten Eskelund er en original og skarp stemme på den danske stand-up-scene. Hans materiale kredser ofte om emner som forfald, eksistentielle overvejelser og vores evne til at narre os selv igen og igen. Med sin særlige blanding af humor og dybde skaber han en stærk forbindelse til sit publikum.

Hans one-man-show Begrænset Udsyn blev modtaget med stor begejstring af både publikum og anmeldere og sikrede ham anmelderprisen ved UP Comedy Festival 2023. Derudover vandt han også Branchejuryens pris for Årets Show.

Du kan desuden opleve ham i den nyeste sæson af Stormester.

Sofie Skriver
Sofie Skriver er en alsidig komiker med flair for både stand-up og impro comedy. Ud over scenen har hun medvirket i tv, radio og podcasts for blandt andet R8dio, Radio4 og DR.

Hun har deltaget i stand-up-programmet Stand-up uden grænser med Simon Talbot og spiller desuden en rolle i den populære komedieserie SUNDAY.

Simon Tang
Med sin jyske charme leverer Simon Tang altid en stærk optræden fyldt med skarpe observationer og sjove hverdagssituationer. Han er ikke bange for akavede øjeblikke og tåkrummende momenter – tværtimod bruger han dem til sin fordel.

Trods sin unge alder har han allerede optrådt ved et væld af arrangementer. Hans første one-man-show Hele Molevitten vandt Årets Debutshow ved UP Comedy Festival 2024. Han har tidligere været nomineret til Årets Talent ved Zulu Comedy Galla 2020 og sikrede sig en tredjeplads ved DM i Stand-up 2018.

Han har også optrådt på store scener rundt om i landet, blandt andet ved Comedy Ballroom, Smukfest og En stor aften på Folketeatret.

Søren Drivsholm
Søren Drivsholm er et lovende nyt talent med en bred komisk spændvidde. Hans humor rækker fra platte far-jokes til kulsort satire, der tester grænserne.

Hans stil kombinerer 00’ernes klassiske one-liners med moderne, samfundskritiske pointer, altid leveret med energi og skarp timing. Én ting er sikkert – Søren er altid veloplagt og skidesjov.

Venue

Storms Pakhus
Lerchesgade 4
Odense, 5000 DK
+ Google Map